Wiosenne porządki rób z głową

Wiosną nie tylko przyroda budzi się do życia. Także w nas wstępuje nowa energia i z zapałem zabieramy się do gruntownych porządków w domu i w ogrodzie. W ruch idą ścierki, szczotki, narzędzia. By wiosenne sprzątanie nie skończyło się skaleczeniem lub bolesnym otarciem, odpowiednio się do niego przygotuj. 

Po pierwsze, ubierz się wygodnie

Najlepszy będzie taki strój, w którym będziesz mógł się swobodnie ruszać i bez problemu schylać. Pamiętaj jednak, że nie powinien być zbyt luźny – zwisające rękawy łatwo mogą o coś zahaczyć, a za szerokie nogawki będę się plątać i sprzyjać potykaniu. Lepiej też zrezygnować z pasków, pętelek i troczków. Do porządków w ogrodzie lub warsztacie warto założyć ubranie uszyte z materiału odpornego na uszkodzenia.

Zanim zaczniesz sprzątać, zdejmij biżuterię, zwłaszcza łańcuszki, korale, bransoletki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że o nic nie zahaczysz. Jeśli masz dłuższe włosy, lepiej je zwiąż.

Po drugie, chroń stopy i dłonie

Podczas sprzątania skaleczeniom i otarciom najczęściej ulegają dłonie, warto więc je zabezpieczyć. Jeśli porządki robisz w domu – myjesz, szorujesz – wystarczą gumowe rękawiczki, które ochronią delikatną skórę dłoni także przed szkodliwym działaniem detergentów. Do prac w ogrodzie koniecznie załóż solidne, przepuszczające powietrze rękawice ogrodowe, dzięki którym łatwiej Ci będzie trzymać narzędzia i zapobiegniesz odciskom. Zabezpieczą Cię także przed skaleczeniami, które mogą być niebezpieczne ze względu na ryzyko zakażenia tężcem.

Nie zapominaj także o stopach. Unikaj obuwia zsuwającego się ze stopy (może być niebezpieczne zwłaszcza przy pracach na drabince, typu mycie okien), a także takiego, które ma śliską podeszwę, bo łatwo możesz się przewrócić i skaleczenie gotowe. Jeśli planujesz porządki w ogrodzie, wybierz buty wytrzymałe i nieprzemakalne. Warto też zaopatrzyć się w nakolanniki z pianki.

Po trzecie, sprawdź narzędzia

Praca niesprawnymi narzędziami, zwłaszcza ostrymi, może być bardzo niebezpieczna. Dlatego zanim sięgniesz po nożyce, sekator czy pazurki ogrodowe, dokładnie sprawdź, czy nie są uszkodzone. Nie kładź narzędzi w przypadkowych miejscach, bo możesz się o nie potknąć lub się nimi skaleczyć. Ostrożnie je wyciągaj – zawsze łap za rączkę, nigdy za ostrą część.

Podczas wiosennych porządków pamiętaj o dobrze wyposażonej apteczce, która przyda się na wypadek skaleczenia. Powinny się w niej znaleźć: woda utleniona do dezynfekcji, plastry opatrunkowe, bandaż i żel Hydrosil o działaniu przeciwbólowym i łagodzącym. Możesz nim posmarować nie tylko ranę, otarcie czy pęcherz na stopie, lecz także oparzenie oraz poważniejsze uszkodzenia skóry.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem