Stopy bez pęcherzy

Nareszcie udało Ci się kupić wymarzone buty, wkładasz je więc i chwalisz się nimi w pracy. Niestety już po kilku godzinach czujesz nieprzyjemne pieczenie i bolesny bąbel przeszkadza Ci chodzić. Otarcia na stopach mogą dać się we znaki, dobrze wiedzieć zatem, jak sobie z nimi radzić.

Niektórym wystarczą choćby japonki, by pęcherz pojawił się między palcami. Najczęstszą przyczyną otarć jest zbyt twarde lub źle dopasowane obuwie, ale bolesny bąbel z płynem w środku może się też pojawić przy źle ułożonej skarpetce lub po długotrwałej wędrówce.

Pęcherzom na stopach możemy zapobiegać, choć nie zawsze jest to łatwe – niektóre osoby mają tak wrażliwą skórę, że każde nowe buty bez wyjątku muszą najpierw dać im popalić. Jeśli mamy skłonność do otarć, koniecznie wybierajmy buty i skarpetki z naturalnych materiałów, w których stopa nie będzie się pocić. Nie kupujmy zbyt ciasnego i twardego obuwia, nawet jeśli pięknie wygląda – but powinien być odpowiednio wyprofilowany i w takim rozmiarze, by stopie nie było ani za ciasno, ani za luźno. W nowym obuwiu nie wybierajmy się na długi spacer, bo może się okazać, że ledwo z niego wrócimy. Koniecznie dbajmy o higienę stóp, zwłaszcza jeśli nadmiernie się pocą.

Jeśli pęcherz pojawi się na stopie, pozwólmy mu spokojnie się wygoić. Najlepiej, żeby płyn, który pojawia się między naskórkiem a skórą, sam wysechł. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić – trudno siedzieć bez ruchu czy chodzić na bosaka kilka dni – często też bąbel, w wyniku kolejnego tarcia, sam pęka. Jeśli pęcherz bardzo nam przeszkadza, możemy go przekłuć – najlepiej zrobić to wysterylizowaną igłą; nogi warto wcześniej namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła i dokładnie osuszyć. Absolutnie nie usuwajmy z pęcherza skórki, gdyż zabezpiecza uszkodzoną skórę – dzięki temu będzie miała szansę się zregenerować. Rankę najpierw zdezynfekujmy wodą utlenioną, a potem nałóżmy na nią Hydrosil – żel, który przyspieszy gojenie i regenerację, uśmierzy ból i zabezpieczy skórę przed zakażeniem. Dzięki temu nowymi butami znów będziemy mogli się cieszyć.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem