Skaleczenia przy majsterkowaniu

Remont mieszkania własnymi siłami? Są tacy, którzy z tym zadaniem poradzą sobie bez problemu. Domowe majsterkowanie przynosi wiele satysfakcji, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie – w przeciwnym razie przyjemne hobby może się skończyć dosyć boleśnie.

Coraz więcej osób wolny czas spędza na majsterkowaniu. Choć hobby to niewątpliwie wymaga umiejętności manualnych i kreatywności, może być doskonałą formą relaksu po ciężkim dniu pracy umysłowej właściwie dla każdego. Przy okazji jest też bardzo praktyczne – krok po kroku możemy sobie na przykład zmajstrować mebel lub wyremontować mieszkanie, w myśl zasady „zrób to sam”.

Podczas majsterkowania koniecznie pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, zwłaszcza jeśli pracujemy elektronarzędziami. Zanim pierwszy raz weźmiemy do ręki wiertarkę, szlifierkę czy pilarkę tarczową, przeczytajmy instrukcję obsługi. Dzięki niej nie tylko poznamy wszystkie funkcje urządzenia, ale przede wszystkim dowiemy się, jak bezpiecznie z niego korzystać: kiedy włączać i wyłączać, czego absolutnie nie robić. Narzędzia i akcesoria starajmy się utrzymywać w porządku, szczególnie te ostre, żeby nie narażać się na przypadkowe skaleczenia – rozrzucone byle gdzie mogą być niebezpieczne i dla nas, i dla pozostałych domowników. Idealnie sprawdzą się specjalne skrzynki narzędziowe z odpowiednimi przegródkami. Koniecznie pamiętajmy o właściwym ubraniu. Do domowego majsterkowania przy remoncie nie musimy wkładać profesjonalnego kombinezonu – nasze ubranie powinno być jednak wygodne, ale absolutnie nie luźne, zwłaszcza jeśli pracujemy elektronarzędziami, bo na przykład zwisające rękawy łatwo mogą się wkręcić w wirujące ostrze, co może się skończyć naprawdę niewesoło. Jeśli pracujemy w dużym hałasie, warto założyć nauszniki lub chociaż włożyć do uszu zatyczki. Przed pyłem i odłamkami oczy ochronimy dobrze przylegającymi do twarzy goglami z bocznymi osłonami. Zainwestujmy też w jednorazowe maseczki ochronne, które przydadzą się na przykład przy szlifowaniu. Pamiętajmy, że przy pracy elektronarzędziami z wirującymi ostrzami nie wolno zakładać rękawic, bo materiał łatwo może zostać wciągnięty. Podczas pracy pod żadnym pozorem nie usuwajmy ręką odpadków. Dłonie trzymajmy w bezpiecznej odległości od pracującej części urządzenia. Nie zapomnijmy też o odpowiednim obuwiu, które będzie chronić stopy przed skaleczeniami – musi być mocne, wygodne i mieć antypoślizgową podeszwę.

Czasem jednak skaleczenia czy otarcia nie da się uniknąć. Dlatego każdy, nawet najbardziej doświadczony majsterkowicz, w swojej apteczce powinien mieć pod ręką wodę utlenioną do dezynfekcji oraz hydrokoloidowy żel z kompleksem srebra – Hydrosil – który natychmiast zadziała przeciwbólowo, zapobiegnie rozwojowi infekcji w ranie oraz przyspieszy gojenie. Oczywiście, jeśli podczas prac narzędziami przytrafi nam się poważniejszy wypadek, natychmiast jedźmy do szpitala.      

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem