Rusz się! Czyli jak przygotować się do biegania?

Moda na biegania ogarnęła całą Polskę. Biegają wszyscy, młodzi i starsi. Wiele miast niemal przy każdej okazji organizuje maratony, na których zjawiają się tłumy sportowców amatorów. Nic dziwnego, ponieważ bieganie to sport dla każdego, a z jego uprawiania płyną same korzyści. Wystarczy pamiętać  o kilku zasadach.

Każda aktywność fizyczna wykonywana regularnie szybko daje efekty łatwe do zauważenia. Uprawianie joggingu kilka razy w tygodniu pozwoli zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, wspiera odchudzanie i przede wszystkim poprawia humor.  Najtrudniej jest zacząć, ale już po kilu  dniach ‘będzie z górki’.

Kilka porad dla początkujących biegaczy.

  • Zdrowy rozsądek. Intensywność treningów zwiększamy stopniowo, rozpoczynając przygodę ze sportem od krótkich dystansów. Odległości zwiększamy każdego kolejnego dnia. Na początku warto zacząć od marszu, aby rozgrzać mięśnie. Pozwoli to uniknąć kontuzji lub obtarć.
  • Dieta biegacza powinna być bogata w węglowodany, dlatego na kilka dni przed planowanym bieganiem warto zwiększyć ich ilość w jadłospisie. Do produktów bogatych w węglowodany zaliczyć możemy: makaron, ziemniaki, ciemne pieczywo oraz wszelkiego rodzaju kasze. Nie przesadzajmy jednak w żadną ze stron, gdyż posiłki powinny być zrównoważone i zdrowe.
  • Ubranie i buty. Strój powinien być przede wszystkim wygodny. Producenci oferują całe mnóstwo oddychającej odzieży przeznaczonej dla sportowców, ale nie trzeba wydawać fortuny, by czuć się komfortowo podczas biegania. Obuwie również powinny być wygodne. Muszą też mieć odpowiedni rozmiar- to bardzo ważne, aby stopa układała się właściwie, ponieważ dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na urazy nóg i kręgosłupa. Odpowiednie buty zapewniają też właściwą postawę ciała.

W apteczce każdego biegacza powinien się znaleźć  skuteczny preparat na obtarcia i urazy.  Takim produktem jest Hydrosil, który przyspiesza gojenie się ran, a także działa przeciwbólowo. Hydrosil zawiera peptyd naturalnie występujący w skórze – karbomer (stabilizowany karnozyną), który wpływa korzystnie zarówno na suche jak i sączące rany. Preparat nie zawiera drażniących parabenów i może być stosowany nawet u najbardziej wrażliwych pacjentów.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem