Problemy starzejącego się społeczeństwa

Statystki są alarmujące i niestety nie zmieniają się od kilku lat – Polacy to najszybciej starzejące się społeczeństwo w całej Europie. Oznacza to, że liczba osób starszych rośnie nieproporcjonalnie szybko w stosunku do liczby urodzeń w kraju. Głównym powodem, tego postępującego procesu jest wydłużenie średniej długości życia, co jedni interpretują jako zjawisko pozytywne, a inni bardzo negatywne. Kto bowiem zajmie się podupadającymi na zdrowiu seniorami i skąd brać pieniądze na ich emerytury?

Proces starzenia się rządzi się swoimi prawami. Stan zdrowia zmienia się,z wiekiem pojawiają się kłopoty ze słuchem i wzrokiem, sprawność ruchowa także ulega pogorszeniu – to wszystko jest spowodowane naturalnymi procesami degeneracyjnymi . Niestety poza tymi problemami, seniorzy zmagają się z gorszymi schorzeniami, takimi jak: nadciśnienie, cukrzyca, czy zaburzenia neurologiczne, choroba Parkinsona, choroba Alzhaimera , których leczenie jest bardzo kosztowne. Większość osób w podeszłym wieku żyje ze skromnych emerytur i nie stać ich na dodatkowe leczenie. W Polsce wciąż brakuje odpowiedniej reformy wspierającej starszych rodaków. Według specjalistów utrzymanie osoby po 65. roku życia przez  system ochrony zdrowia kosztuje trzy razy więcej niż utrzymanie osoby młodej. Co prawda w roku 2014 zaczął działać system tzw. ‘polityki senioralnej’, który ma na celu wykorzystanie potencjału osób starszych. Program koncentruje się na kilku obszarach, takich jak: zdrowie i samodzielność, aktywność zawodowa, aktywność edukacyjna, społeczna i kulturalna.

Niezwykle ważna jest także zmiana podejścia ludzi młodych do seniorów. Osoby starszej, czasem niedołężnej nie należy traktować jak obciążenie. Relacje międzypokoleniowe są bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu społeczeństwa i konieczne jest budowanie pozytywnego wizerunku seniorów, przecież „osoba leżąca w łóżku to babcia, z którą spędzałeś kiedyś wakacje”. Starość to naturalna część życia i czeka ona każdego z nas.

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem