Opieka nad seniorem – wybieramy łóżko

Osoby starsze niestety nie są już tak sprawne jak we wcześniejszych latach życia. Czynności, które przed laty nie stanowiły dla nich większego problemu, z wiekiem stają się prawdziwym wyzwaniem. Spora część seniorów cierpi na choroby przewlekłe, niektórzy z nich wymagają stałej opieki i są zmuszeni do długotrwałego leżenia. Dla takich osób łóżko staje się niemal całym światem, dlatego ważne jest, by było wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. O czym zatem pamiętać przy zakupie łóżka dla osoby starszej?

• Odpowiednia wysokość – łóżko dla osoby starszej nie może być ani za wysokie, ani za niskie. Specjaliści zalecają, by materac znajdował się mniej więcej na wysokości kolan osoby stojącej. Na zbyt wysokie łóżko seniorowi trudno będzie wejść, ze zbyt niskiego z kolei wstać. Jeśli opiekujemy się osobą stale leżącą, łóżko ustawmy tak, by był do niego swobodny dostęp z każdej strony, a będzie nam łatwiej ją pielęgnować. W tym przypadku warto też rozważyć wypożyczenie specjalnego łóżka szpitalnego.

Regulowany stelaż – to duża wygoda, zwłaszcza gdy opiekujemy się osobą starszą przewlekle chorą i unieruchomioną. Dzięki niemu bez problemu ustawimy pod odpowiednim kątem zagłówek łóżka oraz podnóżek i ułatwimy seniorowi zmianę pozycji. Świetnie sprawdza się szczególnie stelaż regulowany elektronicznie.

Wygodny materac z pokrowcem – na pewno nie może być bardzo miękki, bo senior będzie się w nim zapadać i trudno będzie mu wstać. Może także wywoływać bóle pleców oraz być przyczyną problemów z oddychaniem. Zbyt twardy z kolei będzie uciskać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko bolesnych odleżyn, powstających w tkankach, do których gorzej dopływa krew. Pamiętajmy, że u osób starszych, zwłaszcza tych stale leżących, ryzyko odleżyn znacznie wzrasta. Dlatego koniecznie zaopatrzmy się w Hydrosil, który w takich sytuacjach jest niezastąpiony, bo przyspiesza gojenie skóry i przynosi prawdziwą ulgę. W przypadku osób obłożnie chorych warto zainwestować także w materac przeciwodleżynowy, na który można dostać dofinansowanie np. z MOPS-u. Materac dla osoby starszej powinien mieć pokrowiec, najlepiej zapinany na zamek błyskawiczny. W razie problemów z nietrzymaniem moczu będzie go można szybko zdjąć i wyprać.

• Uchwyty i barierki – jeśli senior jest na tyle sprawny, że sam siada czy wstaje z łóżka, dobrze, żeby w zasięgu ręki miał uchwyt, który pomoże mu się podnieść, bo to czynność, która osobom starszym często sprawia dużo problemów. U osób niepełnosprawnych sprawdzą się też barierki montowane na ramie łóżka, które zabezpieczą przed spadnięciem.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem