Górskie wędrówki – jak się do nich przygotować

Są tacy, którzy urlop uwielbiają spędzać na błogim lenistwie i nie wyobrażają sobie wakacji bez wylegiwania się na rozgrzanym piasku. Są jednak i tacy, którzy wolny czas wolą spędzać bardziej aktywnie i ruszają na górskie szlaki. O czym warto pamiętać przed wycieczką w góry i co koniecznie wziąć ze sobą?

Rozsądnie planuj

Każdy wypad w góry wymaga starannego zaplanowania, zwłaszcza jeśli w daną trasę wybierasz się po raz pierwszy. Koniecznie dokładnie przeanalizuj szlak, którym będziesz się poruszać – sprawdź poziom trudności, położenie schronisk itp. Jeśli nie jesteś zaprawiony w bojach, nie wybieraj zbyt trudnych podejść, bo może się okazać, że nie zdołasz ich pokonać. Wyprawę zaplanuj tak, by wrócić do domu przed zmrokiem lub mieć możliwość przenocowania w schronisku (w góry najlepiej wychodzić wcześnie rano). Absolutnie nie porywaj się na samotne wędrowanie, bo w razie jakichkolwiek problemów nie będzie miał kto Ci pomóc. Przed wyjściem z domu sprawdź prognozę pogody i upewnij się, że na ten dzień nie zapowiadają np. burz – w górach są bardzo niebezpieczne. Poinformuj bliskich, gdzie dokładnie się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić. Koniecznie wprowadź do telefonu komórkowego numer alarmowy GOPR-u: 601 100 300.

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Pogoda w górach niestety bywa kapryśna, musisz więc być przygotowany na każdą ewentualność. Na wędrówkę ubierz się przede wszystkim wygodnie, tak by nic nie krępowało Twoich ruchów (obcisłe dżinsy raczej nie są polecane!). Do plecaka koniecznie spakuj dodatkową bluzę polarową oraz kurtkę przeciwdeszczową. Załóż także coś na głowę, np. czapkę z daszkiem, chustkę. Nie zapomnij o solidnych, zakrywających kostkę, nieprzemakalnych i antypoślizgowych butach (najlepsze będą trekkingowe) – to absolutna podstawa podczas górskiego wędrowania, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy uda Ci się dotrzeć do celu. Powinny dobrze chronić stopę przed skaleczeniami i ewentualnymi kontuzjami, a także być na tyle wygodne, żeby nie powodować otarć i bolesnych pęcherzy. Jeśli buty są nowe, koniecznie rozchodź je wcześniej! Zwróć także uwagę na skarpetkę – musi dobrze przylegać do stopy i przepuszczać powietrze.

Weź to, co niezbędne

Wędrówka po górskich szlakach to nie romantyczny spacer – musisz zabrać ze sobą rzeczy, które pozwolą Ci przetrwać nie tylko podczas wspinania się, lecz także na wypadek poważnych problemów, gdy np. zabłądzisz. Do plecaka koniecznie spakuj: mapę, naładowany telefon komórkowy, krem z filtrem (posmaruj się nim jeszcze przed wyjściem, bo w górach bardzo łatwo o oparzenie słoneczne), wodę, termos z gorącą herbatą, kanapki, tabliczkę gorzkiej czekolady (doda Ci sił), folię termiczną (w razie problemów nie pozwoli wyziębić organizmu), pudełko zapałek, latarkę, karimatę. Nie zapomnij także o apteczce z podstawowymi lekami. Oprócz wody utlenionej, plastrów i bandaży wrzuć do niej Hydrosil, który sprawdzi się w wielu sytuacjach: przy skaleczeniach, otarciach, pęcherzach na stopie, a także oparzeniach słonecznych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem