Gdy senior musi leżeć – jak zapobiegać odleżynom

Opieka nad osobą starszą to niełatwe zadanie, wymagające od nas poświęcenia, cierpliwości i zrozumienia. Gdy choroba zmusza seniora do ciągłego leżenia, musimy szczególnie zadbać o jego skórę, bo niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do powstania odleżyn.

Nasz organizm nie jest przystosowany do długiego leżenia, czasem jednak nie ma wyjścia. Unieruchomienie dotyczy zwłaszcza osób starszych. Udary, złamania czy choroby układu oddechowego potrafią przykuć je do łóżka nawet na wiele miesięcy, co niestety nie sprzyja krążeniu krwi. Części ciała ściśle przylegające do materaca (pośladki, łopatki, okolice stawu biodrowego i wzdłuż kręgosłupa) są narażone na ciągły ucisk. Krew gorzej do nich dopływa, przez co spada ukrwienie tkanek i powstają odleżyny. Tego typu uszkodzenia skóry zaniedbane mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do zakażeń całego organizmu.

Jeśli osoba starsza musi leżeć, otoczmy ją szczególną opieką. Bieliznę i pościel zmieniajmy od razu, gdy tylko się zabrudzą. Skórę dokładnie myjmy i osuszajmy. Miejsca szczególnie narażone na odleżyny możemy także delikatnie masować lub oklepywać, dzięki czemu poprawimy ich ukrwienie. Nie dopuszczajmy, by senior zbyt długo leżał w jednej pozycji – ułożenie ciała najlepiej zmieniać co 2-3 godziny. W sprzedaży są dostępne specjalne materace przeciwodleżynowe oraz podkładki – jeśli osoba starsza będzie dłużej przykuta do łóżka, warto w nie zainwestować. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie i właściwą dietę seniora – powinna być bogata w białko, witaminy i mikroelementy. Jeśli tylko lekarz na to pozwoli, pomóżmy w wykonywaniu drobnych ćwiczeń w pozycji leżącej, które nie tylko poprawią krążenie, ale też zwiększą sprawność i zapobiegną przykurczom kończyn. Regularnie kontrolujmy stan skóry i jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek zmiany, sięgnijmy po Hydrosil – specjalny żel hydrokoloidowy z kompleksem srebra, szczególnie polecany do leczenia ran, które trudno się goją. Bez problemu poradzi sobie z odleżynami (nawet poważnymi), owrzodzeniami oraz ranami powstałymi w wyniku niedokrwienia lub zakażenia tkanek.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem