Chroń dziecko przed oparzeniami

Trudno winić malca za to, że wszystkiego chce dotknąć – w końcu tak poznaje świat. Choć dom rodzinny to dla niego miejsce najbezpieczniejsze, według statystyk to właśnie tu najczęściej dochodzi do groźnych oparzeń, spowodowanych m.in. gorącymi płynami. 

Za te wszystkie tragedie niestety odpowiedzialni jesteśmy my, dorośli. To nasza chwila nieuwagi i brak wyobraźni mogą malucha kosztować nawet życie. Dlatego jeśli masz pod opieką smyka, który wszystkiego jest ciekawy i nie rozumie jeszcze zagrożenia, uważaj na to, co się dookoła niego dzieje. Tylko odpowiedzialnym zachowaniem jesteś w stanie ochronić go przed niebezpiecznymi oparzeniami. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Absolutnie nie zostawiaj w widocznym miejscu gorącej kawy, herbaty, talerza z zupą czy czajnika z wrzącą wodą, bo maluch na pewno wyciągnie po nie ręce. Pamiętaj, że nawet jeśli malec nie dosięga do stołu, bardzo łatwo może na siebie ściągnąć niebezpieczny przedmiot, pociągając na przykład za obrus. Jeśli gotujesz, uchwyty garnków ustaw tak, by nie wystawały poza płytę kuchenki. Nie bierz dziecka na ręce, jeśli trzymasz akurat kubek z gorącym napojem lub mieszasz potrawę na rozgrzanej patelni – wystarczy, że maluch energiczniej się poruszy i nieszczęście gotowe. Uważaj na wodę w wannie – jeśli przygotowujesz dla siebie gorącą kąpiel, wanny z wodą nie zostawiaj bez nadzoru, bo dziecko może do niej bardzo łatwo wpaść. Także przed każdym myciem smyka dokładnie sprawdzaj temperaturę wody. Pokarmy i napoje podawaj mu ciepłe, ale nie gorące. Zwróć szczególną uwagę na sprzęty, którymi maluch mógłby się poparzyć: trzymaj go z dala od rozgrzanego piekarnika, kuchenki, grzejnika, żelazka czy nawet elektrycznej lokówki. Zabezpiecz gniazdka za pomocą specjalnej klapki, tak by dziecko nie mogło do nich włożyć ani paluszków, ani przedmiotów. Środki czystości, zwłaszcza te żrące, przechowuj w miejscach, do których malec nie ma dostępu.

Jeśli mimo wszystko dziecko się poparzy, zacznij działać od razu. Oparzone miejsce polewaj przez ok. 20 minut bieżącą letnią wodą, tak by je wychłodzić. Bardzo zimna woda jest niewskazana, bo może doprowadzić do hipotermii, zwłaszcza gdy poparzony jest większy fragment ciała. Na odpowiednio schłodzoną skórę nałóż grubą warstwę kojącego żelu o nazwie Hydrosil, który pomoże uśmierzyć ból. Regularne stosowanie go przyspiesza gojenie, zapobiega rozwojowi infekcji w ranie, odpowiednio nawilża skórę oraz zmniejsza ryzyko brzydkich blizn. Z malcem koniecznie idź do lekarza, który oceni stopień oparzenia i zdecyduje o dalszym leczeniu. Jeśli oparzenie jest poważne, jedź do szpitala lub wezwij pogotowie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem