Bezpiecznie w ogrodzie

Bezpiecznie w ogrodzie

Kto chce mieć piękny ogród, musi się napracować. Sadzenie, pielenie czy przycinanie krzewów to z pozoru proste czynności, jednak nieumiejętnie wykonywane mogą być niebezpieczne. Jak się chronić przed skaleczeniami podczas prac w ogrodzie?

Wystarczy jeden niewinny kolec róży i ranka gotowa – a wtedy cała przyjemność z prac ogrodowych pryska jak bańka mydlana. By obcowanie z roślinami nie skończyło się bolesnymi odciskami na dłoniach czy skaleczeniami, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.

Podczas prac ogrodowych zapomnijmy o zwiewnych sukienkach czy klapkach – zostawmy je na popołudniowe spotkanie przy kawie. Nasze ubranie musi być wygodne i bezpieczne – nie może krępować ruchów i powinno być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia. Idealne będą specjalne ogrodniczki oraz solidne, „oddychające” rękawice ogrodowe – zabezpieczą dłonie przed odciskami i skaleczeniami, a także sprawią, że narzędzia będzie łatwiej trzymać. Nie zapomnijmy o wytrzymałym i nieprzemakalnym obuwiu oraz nakolannikach z pianki, które ochronią kolana. Do cięcia gałęzi przydadzą się okulary ochronne, do prac w hałasie – nauszniki, zaś przy opryskach – maseczka. Koniecznie pamiętajmy o nakryciu głowy, zwłaszcza latem, bo długotrwałe przebywanie na słońcu może się skończyć udarem słonecznym. Zadbajmy też o narzędzia – tylko te sprawnie działające pozwolą nam na bezpieczną pracę. Nie zostawiajmy ich w przypadkowych miejscach, bo bezmyślnie porzucone, zwłaszcza te ostre, mogą być niebezpieczne nie tylko dla nas, ale też dla dzieci i zwierząt domowych.

Jeśli mimo wszystko skaleczymy się, nie lekceważmy nawet najmniejszej rany. Pamiętajmy, że podczas prac w ogrodzie mamy kontakt z ziemią, istnieje więc niebezpieczeństwo zakażenia tężcem. Dlatego jeśli zauważymy, że z raną dzieje się coś niedobrego (pojawia się zaczerwienienie wokół czy narastający ból), natychmiast udajmy się do lekarza. Każde skaleczenie powinniśmy dokładnie oczyścić i zdezynfekować wodą utlenioną. Potem na ranę możemy nałożyć specjalny żel hydrokoloidowy z kompleksem srebra – Hydrosil – który złagodzi ból, zapobiegnie rozwojowi infekcji oraz przyspieszy gojenie. Możemy go także zastosować na odciski czy otarcia skóry. Dzięki szybkiej interwencji między pracami w ogrodzie nie będziemy musieli robić dłuższej przerwy.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem